Math Project-Based Learning: Multi-Digit Multiplication | 4th Grade Math

$5.00

Grade Level:

CCSS Standards:

View More like this:

Description

This 5-day project-based math resource applies math concepts in a real-world scenario to teach students about multi-digit multiplication. In this 5-day unit, students will multiply whole numbers of up to 4 digits by a one-digit number, or multiply two digits by two digits to design a candy store. This multiplication math project is engaging and authentic. Plus, it’s available as both a digital and print resource.

 

This project-based math resource covers concepts of multi-digit multiplication and is aligned with the following 4th Grade Math Common Core State Standards:

 

CCSS.MATH.CONTENT.4.NBT.B.5

Multiply a whole number of up to four digits by a one-digit whole number, and multiply two two-digit numbers, using strategies based on place value and the properties of operations. Illustrate and explain the calculation by using equations, rectangular arrays, and/or area models.

 

This resource is available in both Printable & Digital Google Slides versions.

 

What’s included in this resource:

  • Background Knowledge: Using a KWL, students will build background knowledge around candy store ideas and begin planning their candy store.
  • Multiplication Concepts: Using the included instructional pages, students will learn how to multiply by one and two digit numbers, including using area models.
  • Order Candy: Students will calculate the amount of candy they’d like to stock.
  • Fill Candy Jars: Using multiplication concepts, students will determine how much candy to place in candy jars and dispensers.
  • Create Sample Candy Bags: Using multiplication concepts, students will calculate possible options for one pound of candy.
  • Create Lollipop Bundles: Using multiplication concepts, students will create custom lollipop bundles.
  • Set Prices: Using multiplication concepts, students will set appropriate prices for each type of candy and calculate possible profits based on sales.
  • Determine Expenses: Using multiplication concepts, students will determine how much it will cost to run the candy shop.
  • Finalize Sales: Using multiplication concepts, students will calculate the total sales and profit.
  • Wrap Up: Students will write up their final candy store plan and explain their decisions.

 

***************************************************************************

Standards & Level

CCSS Standards:

Grade Level(s):

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Grade Level

Select

Bundles

PBL

Escape Challenges

Writing

REading

Math

Science

Test Prep

Tour the SIMPLIFY WRITING® PROGRAM​